çarpık bacak örnekli şapka yapımı

2010-02-10 01:06:00
uzun bir aradan sonra tekrar sizlerleyim. nako yün ve 4 nolu tığ gerekli. 5 zincir çekiyoruz.15 birit yaparak ilk sırayı oluşturuyoruz.

2.sıra:bir birit üstüne 2 birit yaparak arttırıyoruz.sıra sonunda 31 birit olarak 2.sırayı bitiriyoruz.

3.sıra:3 zincir çekerek 3.sıraya başlıyoruz.yine 1 birit üstüne 2 birit yaparak arttırarak bu sırayı 62 birit olarak tamamlıyoruz.

 

4.sıra:şimdi x şeklini yapmaya başlıyoruz.3 zincir çekerek ilk biriti yapmış oluyoruz.2.biriti yaparken bir gerideki deliğe batıyoruz.çapraz bir şekil oluşuyor.dikiş bilenler pantalon kıvırırken bu şekle benzer dikiş yapılır ve adına sorhoş bacağı derler.

 

burda daha yakından görüyoruz.çaprazı yaparken ilk birit normal örülüyor.

 

çaprazın ikinci biriti bir geriye batarak yapılır.dikkat ederseniz çaprazların bacakları aynı yere batarak yapılıyor.bir deliğe 2 kere batıyorsunuz. 

 

 burdada daha yakından görülüyor.örgü bilenler anlamıştır yapımını bilmeyenler için daha ayrıntılı anlatmaya çalışıyorum.

çaprazın bukez geriye dönüş şeklini görüyorunuz.bir önceki x in bitimine batıyorsunuz.normalde artırmak gerekir ama biz burda hem arttırmış hemde şeklimizi vermiş oluyoruz.

 

sıramızı bitirdik.bundan sonra aynı sayı ve şekilde gidecek .örneğimiz çok basit.herkezin yapacagını umuyorum.

 

5.sıra:artık örnegimiz oturdu.bundan sonra sadece çaprazımızı yaparken x şeklinin sağ ve solundaki boşluklara batıyoruz.5.sırada 3 zincir atarak ilk biriti yapıyoruz.çaprazını yaoarken gerideki x boşluguna batıyoruz.arttırma eksiltme yok.

daha yakın şekilde görüyoruz.herkez sıra ve uzunlugunu kendi baş büyüklüğüne göre ayarlamalıdır.birde kullandıgınız yün kalınlıgı şapkanın ölçüsünü değiştirebilir.sıkı örüyorsanız tığınızı bir numara büyük alabilirsiniz.yününüz ince gelirse 2 kat örün.

 

şapka bitimine kadar aynı şekilde örüyoruz.sakın dar olur demeyin.çaprazların arasına 1 zincir çekiyoruz.x 1 zincir x 1zincir. 

bu şapkanın yapımı hem kolaydır hemde zevkli.şapka bitene kadar 9 sıra örnek yapıyoruz.daha sonra sık iğne örerek uç kısımlarını yapıyoruz.eğer düz seviyorsanız hiç arttırmadan sıkiğne yapın.birazcık valonlu seviyorsanız 5 biritte 1 arttırın.ozaman uçkısımları genişliycektir sık iğne bilmiyorsanız düz biritte yapabilirsiniz. sık igne tıgın üzerine ip almadan batarak yün alıyorsunuz ve bir seferde çıkarak örüyorsunuz.

 

şimdi şapkamız bitti.güleğüle kullanın.süslemesini zevkinize göre yapın.ister yün çiçek örün,ister boncuk işleyin,ister kurdale ile süsleyin size bırakıyorum. altinsaatlerden sevgilerle.

11065
0
0
Yorum Yaz